wentylacja

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja  jest  procesem odzyskiwania ciepła z wywiewanego zużytego powietrza i przekazywanie go do powietrza nawiewanego, bez wymieszania się tych dwóch strumieni. Proces składa się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie ciepło rozgrzanego powietrza zostaje przeniesione na powierzchnię wymiennika ciepła, po czym ciepło z ogrzanej wcześniej powierzchni zostaje przekazane do powietrza świeżego, nawiewanego do wnętrza budynku. Urządzenie w którym zachodzi ten proces nazywamy rekuperatorem.

Dlaczego warto stosować rekuperację?

Niezwykle ważnym aspektem każdego domu jest energooszczędność. W obecnych czasach do budowy domów  stosowane są materiały o bardzo dobrej izolacji termicznej. Rozwiązania tego typu mają niekorzystny wpływ na odpływ wilgoci i złużytego powietrza  co może powodować  wystąpienie pleśni i grzybów w narożnikach pomieszczeń. W szcelnych domach wentylacja grawitacyjna przestaje spełniać swoją rolę, stosowanie wentylacji wyciągowej zwiększa złużycie energii nawet o 40%.

Najlepszym rozwiazaniem jest zastosowanie systemu wentylacji z rekuperacją  dzieki ktoremu jest możliwe  około 10-krotne obnizenie strat ciepła wentylacyjnego.

Nasza oferta
Zehnder ComfoAir Q600

Zehnder ComfoAir Q tworzy nową generację central wentylacyjnych, które są jeszcze bardziej wydajne, ciche i inteligentne. Najnowocześniejsze wzornictwo w połączeniu z inteligentną techniką sprawiają, że Zehnder ComfoAir Q jest najlepszy z produktów dostępnych na rynku. Liczne innowacje gwarantują uzyskanie najlepszych parametrów dźwięku, wyższego poziomu odzysku ciepła i wyjątkowo niskiego zużycia energii. Zehnder ComfoAir Q zapewnia maksymalny komfort cieplny i optymalny klimat wnętrza przy maksymalnej efektywności energetycznej.

 • Centrala wentylacyjna o wydajności do 600 m3/h przy 200 Pa
 • Elastyczny montaż dzięki połączeniu zalet wersji prawo- i lewostronnej w jednym urządzeniu
 • Prosty i szybki montaż
 • Kreator uruchomienia systemu i intuicyjny wyświetlacz urządzenia ułatwiający uruchomienie w 3 krokach
 • Nowy wymiennik ciepła w kształcie diamentu o większej powierzchni dla lepszego odzysku ciepła i mniejszego oporu powietrza, co zapewnia mniejsze zużycie energii
 • Najnowocześniejsza technologia gwarantująca cichą i energooszczędną pracę
 • Innowacyjny system bilansowania ilości powietrza – maksymalny odzysk ciepła
 • Modulowana nagrzewnica wstępna do inteligentnej regulacji temperatury powietrza z zewnątrz dla optymalnej efektywności energetycznej
 • Łatwa obsługa od włącznika do aplikacji i zdalnego monitorowania
 • Możliwe łączenie z jednostką chłodzącą ComfoCool Q

 

Zehnder ComfoAir 450 Luxe VV

ComoAir Luxe VVWydajność 450 m3/h (200Pa), nagrzewnica wstępna, automatyczny by-pass, wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy, sprawność do 95%, współpraca z CF-L oraz ComfoCool, system antyzamrożeniowy. Do montażu na ścianie lub na podstawie. Wymiary: 800 x 725 x 569mm (wys. x szer. x gł.)

 

 • ComfoAir 450 Luxe VV L (wersja lewa)
 • ComfoAir 450 Luxe VV R (wersja prawa)
 • ComfoAir 450 Luxe VV ERV – entalpiczny. Jednostka z entalpicznym wym. krzyżowo-przeciwprądowym.
 • ComfoAir 450 Luxe VV ERV L (wersja lewa)
 • ComfoAir 450 Luxe VV ERV R (wersja prawa)
aeroRec

Rekuperator aeroRec przeznaczony do stosowania w domach o kubaturze całkowitej do 800 m³. Konstrukcja i zastosowana izolacja cieplna pozwala na montaż centrali na nieocieplonym poddaszu. Wymienniki krzyżowe stosowane w rekuperatorach VX stawiają niskie opory przepływu powietrza, dzięki czemu mogą one współpracować z wentylatorami o niewielkim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Zastosowane wymienniki ciepła posiadają bardzo dużą powierzchnię wymiany, dzięki czemu uzyskana cieplna sprawność odzysku dochodzi aż do 80%. Inteligentne sterowanie.   Elektroniczny sterownik rekuperatora wyposażony w duży i czytelny wyświetlacz pozawala na programowanie wydajności wentylacji w cyklu tygodniowym, niezależnie zachowując możliwość manualnego sterowania centralą

THESSLAGREEN AirPack 650

AirPack  nie zawodny i energooszczędny

W rekuperatorach AirPack ciepło odzyskiwane jest  w wymiennikach ciepła o przepływie 100% przeciwprądowym.Powietrze przetłaczają najnowszej generacji wentylatory ze zoptymalizowanym aerodynamicznie wirnikami i wysoko sprawnymi  silnikami prądu stałego, sprawność odzysku ciepła przekracza 90% a systemy CF oraz FPX zapewniają nominalne zużycie energii i niezawodną pracę.

Panel Air++

Kolorowy, zdalny panel dotykowy o przekątnej 4.3” przeznaczony do montażu naściennego. Panel umożliwia obsługę wszystkich funkcji systemu sterowania. Standardowo panel dostarczany jest z kablem UTP 4x2x0,5 zakończonym złączami RJ45 w standardzie B o długości 10 m.

CF– przełomowy system kontroli powietrza

System CF jest wbudowanym układem regulacyjnym utrzymującym zadane przepływy masowe powietrza w instalacji wentylacyjnej oraz zapewniającym zrównoważenie tych przepływów niezależnie od chwilowych warunków atmosferycznych i stanu zabrudzenia filtrów.

FPX– System zabezpieczenia wymiennika ciepła przed zamrożeniem kondensatu

Zagrożenie zamrożenia kondensatu w wymienniku ciepła występuje w każdym systemie wentylacji z odzyskiem ciepła gdy temperatura powietrza zewnętrznego spada poniżej 0oC. W Polsce temperatura powietrza zewnętrznego utrzymuje się poniżej 0oC łącznie, średnio przez 2 miesiące w roku. W tym czasie straty ciepła budynku są największe. Dlatego aby zapewnić niski całoroczny koszt użytkowania budynku, szczególnie w tym okresie wentylacja powinna być skuteczna i zrównoważona.

DOSPEL OPTIMAL

Dospel Optimal

Centrala wentylacyjna Dospel OPTIMAL  przeznaczona jest do wymiany powietrza w budynkach użyteczności publicznej oraz w budynkach mieszkalnych. Dzięki tworzywowemu wymiennikowi krzyżowo-przeciwprądowemu firmy Heatom, wg wskazań producenta, centrala osiąga sprawność odzysku ciepła max. do 95%. Wentylatory napędzane są przez silniki prądu stałego. OPTIMAL  w standardzie wyposażony jest w elektroniczny sterownik z programatorem tygodniowym, filtry klasy EU-4 oraz system przeciwzamrożeniowy.

Wymiennik przeciwprądowo-krzyżowy – Wymiennik nie potrzebuje dodatkowego zasilania elektrycznego , w związku z czym jest tani w eksploatacji . Dzięki dużej powierzchni styku strumieni powietrza , wymiana energii cieplnej pomiędzy powietrzem nawiewanym , a wywiewanym następuje szybko i sprawnie

Wentylatory z silnikiem stałoprądowym EC, filtry klasy EU4

Centrala wentylacyjna została wyposażona w sterownik z kalendarzem tygodniowym. Sterownik dostarczony jest z przewodem połączeniowym o długości 20 m

– 7 dniowy program tygodniowy
– Podświetlany wyświetlacz
– Sterowanie napięciem (0-10) V
– Timer zał/wył
– Elektroniczny termometr
– Obudowa ABS – ognioodporna
– Wymiary : 86 x 86 x 13 mm